Zawód ratownika medycznego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i koniecznością stałego dokształcania się. Ratownicy są zobowiązani do regularnego brania udziału w rożnych kursach i szkoleniach. Jak wybrać dobry kurs doskonalący dla ratowników medycznych?
Jak rozliczane są kursy dla ratowników medycznych?
Każdy ratownik medyczny co pięć lat musi rozliczyć tak zwany cykl edukacyjny. W tym czasie musi zdobyć 200 punktów edukacyjnych, z czego 120 musi być uzyskane na kursie zakończonym egzaminem. Pozostałe 80 punktów można zdobyć uczestnicząc w różnego rodzaju dodatkowych szkoleniach, seminariach i kursach dla ratowników medycznych.
Cykl edukacyjny zaczyna się 1 stycznia w roku następującym po roku uzyskania dyplomu. Pięć lat to stosunkowo długi okres, nie warto jednak zwlekać z uzupełnieniem brakujących punktów do ostatniej chwili. Praca zawodowa jest wymagająca sama w sobie, a dodatkowe szkolenia wymagają dużego zaangażowania i nakładu pracy.
Ogólnie można przyjąć, że za godzinę uczestnictwa w kursie dla ratowników otrzymuje się jeden punkt, ale nie oznacza to, że zawsze godzina aktywności edukacyjnej to jeden punkt. Różnego rodzaju aktywności, takie jak opracowanie i wygłoszenie referatu są często punktowane stosunkowo nisko – przykładowo za napisanie autorskiej książki naukowej otrzymuje się 50 punktów, a ciężko porównać nakład pracy autora książki z uczestnictwem w kursie.
Dopłaty na kursy dla ratowników medycznych
Szkolenia dla ratowników zazwyczaj są płatne, ale wielu organizatorów, takich jak https://www.transmedyk.pl/kurs-doskonalacy-dla-ratownikow-medycznych/ dba o to, by umożliwić uczestnikom uzyskanie dopłat. Pozwala to na oszczędzenie znacznej kwoty – nawet 80% ceny kursu. Najczęściej taka dopłata jest wypłacana uczestnikowi po ukończeniu przez niego kursu, a więc trzeba zapłacić za szkolenie z góry, a po jego zakończeniu na wskazane konto przychodzi zwrot.
Nawet, jeżeli organizator danego szkolenia nie znajduje się w Bazie Usług Rozwojowych, to niektórzy wpisują się do niego na wniosek uczestników.